گواهینامه ISO 14001 چیست؟

گواهینامه ISO 14001 یک استاندارد بین المللی شناخته شده برای ایجاد و پیاده سازی یک سیستم مدیریت محیطی (EMS) در یک سازمان است. این سازمان را قادر می سازد تا ارزیابی زیست محیطی خود را انجام دهد، خطرات را شناسایی کند و اقدامات مناسب را برای جلوگیری یا کاهش اثرات چالش های زیست محیطی انجام دهد تا سازمان از نظر مالی ایمن شود. ISO 14001 محبوب ترین انتخاب در سراسر جهان برای EMS موثر و کارآمد سازمان است. سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) استانداردهای ISO 14001 را در 15 سپتامبر 2015 منتشر کرد. به سازمان‌ها در سراسر جهان سه سال فرصت داده شد تا از نسخه قبلی منتشر شده در سال 2004 به این استاندارد جدید تبدیل شوند. الزامات گواهینامه ISO 14001 تضمین می کند که سازمان می تواند تعهد خود را نسبت به محیطی بهتر از طریق ایجاد اهداف و برنامه های زیست محیطی انجام دهد.

گواهینامه ISO 14001 را می توان برای همه انواع سازمان ها صرف نظر از اندازه، نوع یا بخش فعالیت آنها اعمال کرد. سازمان‌هایی مانند کارخانه‌های نورد، بیمارستان‌ها، کارخانه‌های فولاد، آن‌هایی که با دستگاه‌های پزشکی، کارخانه‌های کاغذ و غیره سروکار دارند، می‌توانند برای دریافت گواهینامه ISO 14001 اقدام کنند. از آنجایی که این استاندارد در سطح بین المللی شناخته شده است، می توان آن را برای هر صنعتی در هر نقطه از جهان اعمال کرد.

چرا سازمان ها باید به سراغ ISO 14001 بروند؟

جهان به طور فزاینده ای در مورد سلامت محیط زیست آگاه می شود. مسائل مورد توجه شامل تغییرات محیطی، تخریب لایه اوزون، آلودگی هوا، آب و خاک و ممکن است بیشتر باشد. اقدامات پایدار مختلفی توسط افراد، دولت ها و سازمان ها برای به حداقل رساندن تأثیر فعالیت های خود بر محیط زیست در حال انجام است. بنابراین، برای یک سازمان، حفظ یک سیستم مدیریت محیطی ضروری است. استراتژی های مناسب با کمک چارچوب گواهینامه ISO 14001 نه تنها به شما کمک می کند تا نسبت به محیط زیست مسئولیت بیشتری داشته باشید، بلکه تصویر شما را در بازار تقویت می کند. گواهینامه روش های مختلفی را ترویج می کند که می تواند برای بهبود مستمر سیستم مدیریت شما اتخاذ شود، به طوری که نه تنها فرآیندهای شما سازگار با محیط زیست هستند، بلکه با مقررات دولت در مورد محیط زیست نیز مطابقت دارند.

گواهی ISO 14001 دلیلی بر تعهد شما نسبت به محیطی بهتر است. این امر باعث ایجاد دیدگاه مثبت در بین مشتریان و مشتریان شما در مورد محصولات و خدمات شما می شود. EMS موثر همچنین به مدیریت و کاهش هزینه های شما کمک می کند که ممکن است توسط شما به شکل جریمه های عدم انطباق و سایر مسئولیت های قانونی متحمل شده باشد.

درک اصل چرایی اهمیت ISO 14001:

دو مانع عمده وجود دارد که هر سازمانی با آن سروکار دارد: تعامل صحیح با محیط و به حداقل رساندن اثرات منفی فعالیت های خود بر محیط. یکی از بزرگترین مزایای دریافت گواهینامه ISO 14001 (EMS) شهرتی است که سازمان به دلیل قرار گرفتن در میان نخبگانی است که به اندازه کافی به محیطی که برنامه ریزی می کنند و فعالیت های خود را در اطراف آن انجام می دهند اهمیت می دهند. این به بهبود روابط با مشتریان، مشتریان و به طور کلی جامعه کمک می کند. اجرای صحیح ISO 14001 به کاهش وقوع خطرات زیست محیطی کمک می کند و در نتیجه باعث صرفه جویی در هزینه های هنگفت برای سازمان می شود. این کاهش هزینه مزیتی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد، زیرا پس انداز قابلیت تبدیل به سود را دارد.

این گواهی در واقع چه شکلی است؟
ساختار گواهینامه ISO 14001 به 10 بخش تقسیم می شود. از میان آنها، سه مورد اول ماهیت مقدماتی دارند، در حالی که هفت مورد آخر حاوی مشخصات اجرای سیستم مدیریت محیطی (EMS) هستند. بیایید هفت بخش آخر را با جزئیات درک کنیم:

بخش 4- زمینه سازمان: این بخش به درک الزامات سازمان شما برای پیاده سازی سیستم مدیریت زیست محیطی می پردازد.
بخش 5- رهبری: این بخش بر نقش مدیریت ارشد در اجرای EMS تاکید می کند. این امر مستلزم آن است که مدیریت نقش ها و مسئولیت ها را به طور مؤثر به کل نیروی کار منتقل کند.
بخش 6- برنامه ریزی: این شامل تجزیه و تحلیل سیستم فعلی در محل و تجزیه و تحلیل ریسک، به منظور تعیین اهداف برای EMS موثر است. همچنین شامل تجزیه و تحلیل تعامل سازمان با محیط زیست و همچنین تعهدات قانونی آن می شود.
بخش 7- پشتیبانی: شامل مدیریت تمام منابع EMS شما از جمله کنترل اطلاعات مستند می شود.
بخش 8- عملیات: به الزامات عملیاتی برای کنترل محیطی می پردازد. همچنین شامل آماده سازی سازمان برای هر گونه شرایط اضطراری بالقوه است.
بخش 9- ارزیابی عملکرد: این برای اطمینان از کارآمد بودن EMS شما است. این شامل نظارت و اندازه گیری برای ارزیابی سیستم فعلی و شناسایی زمینه برای بهبود است.
بخش 10- بهبود

ent: این تضمین می کند که EMS شما موثر است. این شامل بررسی مداوم انطباق EMS شما با استاندارد ISO 14001 است.
چرا باید این گواهی را در سازمان خود اجرا کنید؟
مزایای دریافت گواهینامه ISO 14001 برای یک سازمان غیرقابل اندازه گیری است. اجازه دهید برخی از مزایای پیاده سازی EMS بر اساس ISO 14001 را بررسی کنیم:

تصویر و قابلیت اعتماد خود را بهبود بخشید: با اجرای یک EMS موثر، به دلیل آگاهی نسبت به مسائل زیست محیطی شهرت پیدا می کنید. همچنین به ایجاد اعتماد در بین شبکه شما کمک می کند و در نتیجه روابط با آنها را بهبود می بخشد.

بهبود کنترل هزینه: اجرای یک EMS کارآمد به کاهش خطرات مربوط به محیط کمک می کند. این هزینه های مسئولیت شما را کاهش می دهد. گواهی EMS شما همچنین به تضمین بیمه با حق بیمه کمتر کمک می کند. از این پس انداز می توان برای ایجاد ظرفیت و افزایش سود استفاده کرد.

فرهنگ بهبود مستمر را ایجاد کنید: چارچوب ISO 14001 دستورالعمل هایی را برای ارتقای مداوم زیرساخت ها و فرآیندهای شما ارائه می دهد، به طوری که شما می توانید الزامات مربوط به مدیریت محیط را در هر مقطع زمانی برآورده کنید. این همچنین شامل مشارکت نیروی کار شما در نظارت بر تعامل آنها با محیط است.

با مشتری خود ارتباط برقرار کنید: این یک دانش عمومی است که سازمان هایی که نگرانی خود را نسبت به مسائل زیست محیطی نشان می دهند، می توانند کسب و کارهای بیشتری را نسبت به سازمان هایی که بی تفاوت می مانند، جذب کنند.

مراحل عملی برای دریافت گواهینامه استاندارد ISO 14001 چیست؟

گواهینامه ISO 14001 (EMS) چیست؟

دو نوع استاندارد وجود دارد: صدور گواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی سازمان بر اساس الزامات گواهینامه ISO 14001، و اعتبارسنجی افراد برای داشتن گزینه ممیزی بر اساس پیش نیازهای گواهینامه ISO 14001. این حوزه ابزارهایی را برای یک سازمان برای به فعلیت رساندن یک سیستم مدیریت زیست محیطی گواهی ISO 14001 و صدور گواهینامه مورد بررسی قرار داد.
گواهینامه ISO 14001 برای سازمان شما شامل واقعی سازی یک EMS وابسته به پیش نیازهای گواهینامه ISO 14001، و پس از آن تهیه یک مرجع گواهی برای ممیزی و حمایت از EMS شما به عنوان پاسخگویی به الزامات گواهینامه ISO 14001 است.

با شروع مدیریت-پشتیبانی و شناخت ضرورت‌های قانونی برای EMS، باید با توصیف رویکرد زیست‌محیطی، زوایای زیست‌محیطی، و اهداف و اهداف زیست‌محیطی، که مجموعاً درجه کلی و استفاده از چارچوب مدیریت زیست‌محیطی را مشخص می‌کنند، شروع کنید. در کنار اینها، باید رویه ها و تکنیک های اجباری و اضافی را برای وظایف انجمن خود ضروری کنید. چند رویه مورد نیاز وجود دارد که باید گنجانده شوند، و سایر رویه‌ها نیز باید لحاظ شوند، زیرا سازمان آنها را ضروری تشخیص می‌دهد. برای توضیح مناسب در این مورد، این مقاله سفید را در مورد فهرست سوابق اجباری مورد نیاز گواهینامه ISO 14001 بررسی کنید.

هنگامی که کل روش ها و روش ها تنظیم شد، باید مدتی با EMS کار کنید. با انجام این کار، این گزینه را خواهید داشت که سوابق مهم برای رفتن به مراحل بعدی را جمع آوری کنید: ممیزی و بازرسی چارچوب خود و تأیید.

مراحل اجباری برای تکمیل پیاده سازی و دریافت گواهینامه ISO 14001 شرکت شما:
قبل از شروع سفر صدور گواهینامه، باید سیستم مدیریت زیست محیطی را در سازمان خود پیاده سازی کنید و برای بررسی اثربخشی آن برای مدتی از آن استفاده کنید. هنگامی که از سیستم مدیریت خود مطمئن هستید، باید برای گواهینامه ISO 14001 اقدام کنید. برای آن، باید فرم درخواست را پر کنید و الزامات گواهینامه را بررسی کنید. اگر مطمئن هستید که فرآیندهای سیستم مدیریت شما مطابق با مشخصات استاندارد است، می توانید برای ممیزی داخلی اقدام کنید. مراحل زیر برای اخذ گواهینامه ISO 14001 شرح داده شده است:

ممیزی داخلی: این کار برای بررسی فرم های EMS شما انجام می شود.
ممیزی مدیریت: در این مرحله، مدیریت شما برای تحقق الزامات استاندارد بررسی می کند.
فعالیت های اصلاحی – در این مرحله، طبق یافته های ممیزی های قبلی، باید شکاف های موجود در EMS خود را ببندید. برای مستندسازی مراحل انجام شده به شما نیاز است.
فرآیند استاندارد ISO 14001 سازمان به دو مرحله تقسیم می شود:

مرحله اول (بررسی اسناد و مدارک) – ممیزان سازمان صدور گواهینامه انتخابی شما، مستندات شما را از نظر انطباق با پیش نیازهای گواهینامه ISO 14001 بررسی می کنند.
مرحله دوم (ممیزی اولیه) – در این مرحله، حسابرسان فرآیندهای شما را از نظر انطباق و عدم انطباق مطابق با الزامات ISO 14001 و همچنین مستندات شما بررسی می کنند. این کار با بررسی گزارش ها، سوابق و شیوه های شرکت شما انجام می شود.
اگر فردی هستید چه گواهینامه و آموزش در دسترس است؟
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گواهینامه ISO 14001، آموزش های مختلفی برای افراد وجود دارد. این به فرد کمک می کند که فقط r را درک نکند

الزامات، بلکه سازمان خود را به سمت اجرای یک EMS استاندارد هدایت می کند. لازم به ذکر است که فردی که دوره آموزشی حسابرس سرب را گذرانده است، واجد شرایط همکاری با نهاد صدور گواهینامه در زمینه حسابرسی و اعطای گواهینامه به سازمان ها می باشد. با این حال، آموزش در دوره های دیگر، فرد را به یک دارایی بسیار ارزشمند در داخل سازمان تبدیل می کند. اجازه دهید با جزئیات در مورد این دوره ها آشنا شویم:

دوره حسابرس سرب ISO 14001 – این دوره چهار تا پنج روزه است و شامل درک کامل الزامات گواهینامه ISO 14001 است. در پایان دوره، کارآموزان ملزم به شرکت در آزمونی برای ارزیابی درک خود از موضوع هستند. هنگامی که فرد آزمون را پشت سر گذاشت و به عنوان حسابرس اصلی گواهینامه دریافت کرد، واجد شرایط کار با یک سازمان صدور گواهینامه می شود.

دوره حسابرس داخلی ISO 14001 – مدت این دوره حداقل یک روز است. این شامل هیچ آزمونی برای ارزیابی درک گواهینامه نیست. فردی که این آموزش را گذرانده است به اندازه کافی توانایی انجام ممیزی داخلی برای سازمان خود را دارد.

دوره آگاهی و پیاده سازی ISO 14001 – دوره های متعددی وجود دارد که به منظور ایجاد آگاهی در بین توده های علاقه مند در مورد گواهینامه ISO 14001 و نحوه تحقق آن طراحی شده است. مدت دوره متفاوت است، اما معمولاً یک دوره چهار تا پنج روزه است و شامل جلسات آموزش الکترونیکی نیز می شود. این دوره برای کسانی که نیاز به یک مرور کلی در مورد مشخصات گواهینامه دارند مفید است تا بتوانند آن الزامات را در سازمان خود اجرا کنند. نسبت به دو دوره دیگر بسیار مقرون به صرفه است.

اگر می خواهید در مورد گواهینامه ISO 14001 بیشتر بدانید، یا می خواهید برای آن درخواست دهید، با company-iso تماس بگیرید. ما یکی از بهترین سازمان های صدور گواهینامه در جهان هستیم. صداقت ما افتخار ماست و عملیات به موقع ما تعهد ماست. گواهینامه های company-iso به مجموعه گسترده حسابرسان مجرب ما افتخار می کند که هدفشان ارزیابی کامل سیستم مدیریتی شما، شناسایی شکاف ها و اعطای گواهینامه در پایان موفقیت آمیز حسابرسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.